Komisariat policji
Jeśli stałeś się ofiarą przestępstwa, możesz złożyć doniesienie na najbliższym posterunku policji lub w prokuraturze. Możesz również skontaktować się z policją pod numerem alarmowym 112 oraz bezpłatnym numerem telefonu 0 800 120 226.
Złożenie skargi lub zawiadomienia o przestępstwie jest bezpłatne, nie wymaga formalności i można ją złożyć ustnie lub na piśmie. Zawiadomienie powinno zawierać jak najwięcej szczegółów aby pomóc w dochodzeniu: dzień, godzinę, miejsce i okoliczności przestępstwa, dane podejrzanego/nich (jeśli jest znany) oraz ofiar i innych dowodów.
Ofiara składając skargę bądź zawiadomienie o przestępstwie ma prawo do otrzymania świadectwa wskazującego, że skarga została zarejestrowana, czyli do otrzymania dokumentu potwierdzającego złożenie skargi oraz podania rodzaju przestępstwa razem z datą, miejscem i opisem wyrządzonej szkody.
Tak szybko jak skarga lub raport zostanie przyjęty, bądź kiedy przestępstwo zostało popełnione w obecności świadków, policja ma obowiązek zakomunikować o tej informacji Prokuraturę, czyli jednostkę, która inicjuje procedurę. Jednakże jeżeli istnieje niebezpieczeństwo, że wszelkie istotne dowody w procesie mogą zostać utracone lub zniszczone, Policja powinna podejmować wszelkie niezbędne i pilne działania w celu uniknięcia takiej sytuacji. Na przykład natychmiast zatrzymać pojazd, w którym zostało popełnione przestępstwo zabójstwa, i w którym pozwany mógłby ukryć lub zniszczyć dowody przestępstwa.
Po stronie Policji stoi odpowiedzialność za podjęcie dochodzenia, pod kierunkiem prokuratora. Policja zbiera dowody, bada miejsce zbrodni, przesłuchuje ofiary, oskarżonych oraz świadków, odpowiada za udostępnianie dokumentów, współpracuje z ekspertami, przeszukuje podsłuch telefoniczny.
Podczas dochodzenia, jeżeli ofiara chce być informowana o postępowaniu , on / ona powinna skontaktować się za policją. Jeśli ofiara jest zagrożona , zastraszana lub boi się o swoje bezpieczeństwo , powinna poinformować władze policyjne.
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa możesz złożyć ustnie lub pisemnie. Możesz je również złożyć za pośrednictwem osoby trzeciej. Jedynie w przypadku przestępstw ściganych na wniosek musisz złożyć wniosek o ściganie.
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa musi zawierać następujące informacje:
Twoje imię i nazwisko; nazwiska rodziców oraz panieńskie nazwisko matki; datę i miejsce urodzenia; adres zamieszkania; numer PESEL; numer oraz serię dowodu osobistego.
Wymaganie identyfikacji osoby składającej zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa jest o tyle istotne, że fałszywe oskarżenie innej osoby o popełnienie czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego przed organem powołanym do ścigania jest przestępstwem.
Nie ma żadnego terminu, w jakim można złożyć doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Należy jednak pamiętać, że po upływie określonego w ustawie czasu, organy nie będą mogły podjąć postępowania ze względu na przedawnienie ścigania poszczególnych kategorii przestępstw ze względu na ustawowo określone ustanie karalności przestępstwa. Należy pamiętać w szczególności, że karalność przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego ustaje z upływem roku od dowiedzenia się ofiarą o osobie sprawcy przestępstwa, lecz nie później niż z upływem 3 lat po dacie czynu.
Istnieją przestępstwa, których ściganie uzależnione jest od złożenia wniosku o ściganie przez ofiarę. w przypadku przestępstw ściganych na wniosek, organy ścigania nie mogą samodzielnie podejmować działań zmierzających do ukarania sprawcy przestępstwa. Przestępstwa te są ścigane z urzędu, ale dla wszczęcia i prowadzenia postępowania i ukarania sprawcy jest dodatkowo wymagany Twój wniosek jako ofiarą przestępstwa. z taką sytuacją mamy
do czynienia w wielu przypadkach, gdzie sprawcą przestępstwa jest osoba najbliższa oraz w wielu przypadkach, gdzie ograniczenie ścigania warunkiem wniosku jest uzasadnione m. in. ochroną interesu ofiarą. Ofiarą jest informowany o konieczności złożenia wniosku o ściganie.
Istnieją również przestępstwa prywatnoskargowe, które nie podlegają ściganiu publicznemu i wymagają od Ciebie wniesienia do sądu prywatnego aktu oskarżenia, choć postępowanie może być prowadzone przez prokuratora, jeśli przemawia za tym interes społeczny. Prywatny akt oskarżenia musi wskazywać sprawcę przestępstwa, charakteryzować przestępstwo oraz wskazywać dowody. Prywatny akt oskarżenia możesz złożyć w formie pisemnej bezpośrednio w sądzie. Prywatny akt oskarżenia możesz również przekazać ustnie lub pisemnie policji, która sporządzi i przekaże do sądu stosowny dokument. Prywatny akt oskarżenia podlega opłacie sądowej w wysokości 300 PLN (ok. 80 Euro). Jeśli dojdzie do skazania, sprawca przestępstwa będzie zmuszony zwrócić koszty sądowe.