To normalne, że przed rozprawą czujesz się niepewnyi zaniepokojony. To nowa sytuacja, do której nie jesteś przyzwyczajony. Właśnie dlatego ważne jest, żeby się do tego odpowiednio przygotować.
Prawnicz i psycholodzy organizacji pozarządowych świadczących pomoc w ramach Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej mogą Ci w tym bezpłatnie pomóc.
Jeżeli tylko masz taką możliwość, na kilka dni przed swoją rozprawą idź do sądu zobaczyć gdzie znajduje się sala rozpraw. Warto też wziąć udział jakiejś innej rozprawie albo chociaż w jej części.
W dniu rozprawy najprawdopodobniej spotkasz się z oskarżonym oraz jego krewnymii znajomymi. Powinieneś się do tego wcześniej przygotować, planując co będziesz robił, na przykład: będę trzymał się od nich z daleka, nie będę reagował na żadne zaczepki z ich strony, jeżeli będę czuł się zagrożony, natychmiast poinformuję o tym urzędnika sądowego albo policjanta. Jeśli to możliwe, weź kogoś ze sobą.
Bez względu na to, jaka jest Twoja rola w procesie, zawsze może towarzyszyć Ci prawnik.
W czasie trwania rozprawy sędzia, prokurator, obrońca oskarżonego i Twój pełnomocnik, jeżeli go masz, będą zadawać Ci pytania. To normalne, że będą Cię prosić, żebyś odpowiedział jak najbardziej szczegółowo, ponieważ im więcej szczegółów pozna sąd, tym sprawiedliwsza będzie jego decyzja.
Sędzia oczekuje od Ciebie, że opowiesz własnymi słowami co się wydarzyło. Dlatego zanim zacznie się rozprawa, postaraj się uporządkować w głowie wszystkie informacje, które uważasz za ważne i zamierzasz powiedzieć o nich w sądzie. Możesz też zanotować sobie daty najważniejszych wydarzeń. Normalne jest jednak, że mimo tego nie przypomnisz sobie wszystkich szczegółów, zwłaszcza jeśli od popełnienia przestępstwa upłynęło trochę czasu. W takiej sytuacji nie bój się powiedzieć: „Nie pamiętam”.
Ważne, abyś wiedział, że jeżeli jesteś pokrzywdzony przestępstwem, Twój udział w rozprawie może mieć znaczenie w Twoim powrocie do równowagi psychicznej.
Popełnianie przestępstw nie jest akceptowane ani tolerowane przez społeczeństwo. Proces sądowy ma kluczową rolę w przekazywaniu wiadomości o tym, że osoby, które łamią prawo, muszą wziąć za to odpowiedzialność i ponieść konsekwencje własnych czynów.