PSYCHOLOG
Doświadczenie przestępstwa może powodować różne dolegliwości emocjonalne oraz zdrowotne (oprócz urazów fizycznych bezpośrdnio wynikających z przestępstwa, możesz też odczuwać ogólne pogorszenie stanu zdrowia – apatię, bóle głowy, brzucha i inne).
To jak zareaguje nasz organizm zależy od wielu czynników, w tym od tego jaką mamy aktualną sytuację życiową, ile stresów, jakie były nasze doświadczenia życiowe, itp.
Dlatego też niezależnie od wieku, płci czy rodzaju przestępstwa, jako osoba pokrzywdzona przestępstwem lub osoba bliska masz prawo do bezpłatnej pomocy psychologicznej.
Decydując się na pomoc psychologa zyskujesz osobę, która wspiera Cię i rozumie. Psycholog staje się wówczas Twoim Towarzyszem, który pomoże Ci wspólnie przejść przez drogę związaną ze skutkami przestępstwa.
Dzięki takiej pomocy nie jesteś sam, masz osobę i miejsce, w którym uzyskasz profesjonalne wsparcie zawsze kiedy tego potrzebujesz. To ważne, abyś miał taką możliwość.
Jak wygląda wizyta u psychologa?
Podczas spotkania możesz mówić tyle ile chcesz, na ile jesteś gotowy. Nikt Cię nie będzie do niczego zmuszał. Oczywiście ważne jest, abyś mówił o trudnych sprawach i nie skrywał ich w sobie, ale to Ty decydujesz. kiedy jest na to odpowiedni moment.
Psycholog powinien uważnie Cię wysłuchać, zrozumieć emocje, które mogą się pojawiać, ważne dla niego będzie to, co mówisz i jak się z tym czujesz.
Spotkania z psychologiemopartesąnaakceptacji, zaufaniuidobrejrelacji.
Ważne jest, aby z pomocy psychologa korzystali nie tylko dorośli, ale i dzieci. Nawet jeżeli nie były bezpośrednimi pokrzywdzonymi przestępstwem, a jego świadkami, czasami warto, aby znalazły się pod opieką specjalisty. Dzieciom często towarzyszyć mogą różne trudne emocje, obawy, dlatego dobrze kiedy porozmawia z nimi odpowiednio przygotowany do tego dorosły – rodzic lub profesjonalista.
otwarty